
ZigZag Tall Paper Shade Floor Lamp With Walnut Wood Base By Homeroots
Add a natural design element that mirrors grasses and twigs, bringing the outside to your interior, with this floor lamp. A tan-colored zigzag crinkle paper is woven to form a tall square shade. This tall shade floor lamp is perfect for the zen-inspired bedroom or living room. Standing at 72" high, this floor lamp makes a strong statement toward a natural, calming decor. A chunky walnut wood square base and a brushed steel finished pole finish off the simple, transitional look. A simple on/off foot step switch controls three bulbs, providing an even glow for the perfect mood lighting.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 72in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Brushed Steel |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372824 |
| Product UPC: | 4512839456232 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $133.46
-65%$133.46
$46.71More Images




ZigZag Tall Paper Shade Floor Lamp With Walnut Wood Base By Homeroots
Add a natural design element that mirrors grasses and twigs, bringing the outside to your interior, with this floor lamp. A tan-colored zigzag crinkle paper is woven to form a tall square shade. This tall shade floor lamp is perfect for the zen-inspired bedroom or living room. Standing at 72" high, this floor lamp makes a strong statement toward a natural, calming decor. A chunky walnut wood square base and a brushed steel finished pole finish off the simple, transitional look. A simple on/off foot step switch controls three bulbs, providing an even glow for the perfect mood lighting.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 72in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Brushed Steel |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372824 |
| Product UPC: | 4512839456232 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a natural design element that mirrors grasses and twigs, bringing the outside to your interior, with this floor lamp. A tan-colored zigzag crinkle paper is woven to form a tall square shade. This tall shade floor lamp is perfect for the zen-inspired bedroom or living room. Standing at 72" high, this floor lamp makes a strong statement toward a natural, calming decor. A chunky walnut wood square base and a brushed steel finished pole finish off the simple, transitional look. A simple on/off foot step switch controls three bulbs, providing an even glow for the perfect mood lighting.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 72in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Brushed Steel |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372824 |
| Product UPC: | 4512839456232 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























