
Safavieh Kora Quatrefoil 3 Light 15-Inch Dia Silver Flush Mount - Silver Leaf
Elevate the style of any space with this modern flush mount ceiling lamp. Inspired by the interior of the Upper East Side‰۪s most prominent designer, the luxe curves of its quatrefoil design are crafted in brass and finished in silver for instant opulence.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 10.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver Leaf |
| Product Material: | Iron/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Silver Leaf |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | FLU4000B |
| Product UPC: | 889048272996 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Kora Quatrefoil 3 Light 15-Inch Dia Silver Flush Mount - Silver Leaf
Elevate the style of any space with this modern flush mount ceiling lamp. Inspired by the interior of the Upper East Side‰۪s most prominent designer, the luxe curves of its quatrefoil design are crafted in brass and finished in silver for instant opulence.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 10.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver Leaf |
| Product Material: | Iron/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Silver Leaf |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | FLU4000B |
| Product UPC: | 889048272996 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate the style of any space with this modern flush mount ceiling lamp. Inspired by the interior of the Upper East Side‰۪s most prominent designer, the luxe curves of its quatrefoil design are crafted in brass and finished in silver for instant opulence.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 10.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver Leaf |
| Product Material: | Iron/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Silver Leaf |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | FLU4000B |
| Product UPC: | 889048272996 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy






















