
Safavieh Elias Chandelier - Brass Gold
Polished and poised, this contemporary chandelier is a chic addition to any living room. Its luxurious brass gold finish is gently illuminated by the soft glow from its complimentary off-white 100% cotton shades, blending beautifully into any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 15.5" W x 15.5" D x 16.5-88.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | CHA4009A |
| Product UPC: | 889048598768 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Elias Chandelier - Brass Gold
Polished and poised, this contemporary chandelier is a chic addition to any living room. Its luxurious brass gold finish is gently illuminated by the soft glow from its complimentary off-white 100% cotton shades, blending beautifully into any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 15.5" W x 15.5" D x 16.5-88.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | CHA4009A |
| Product UPC: | 889048598768 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Polished and poised, this contemporary chandelier is a chic addition to any living room. Its luxurious brass gold finish is gently illuminated by the soft glow from its complimentary off-white 100% cotton shades, blending beautifully into any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 15.5" W x 15.5" D x 16.5-88.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | CHA4009A |
| Product UPC: | 889048598768 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy






















