
Safavieh Telta 10Lt Chandelier - Gold Painted
Bold and beautiful, this stunning 10-light chandelier elevates any dining room or living room with dramatic modern luxury. A designer favorite, its classic geometric metal curves and lines feature a gold finish that complements any style.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 46.5" W x 46.5" D x 38-110" H |
| Product Lamp Color: | Gold Painted |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Painted |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED |
| Product SKU: | CHA4017B |
| Product UPC: | 889048800960 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Safavieh Telta 10Lt Chandelier - Gold Painted
Bold and beautiful, this stunning 10-light chandelier elevates any dining room or living room with dramatic modern luxury. A designer favorite, its classic geometric metal curves and lines feature a gold finish that complements any style.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 46.5" W x 46.5" D x 38-110" H |
| Product Lamp Color: | Gold Painted |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Painted |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED |
| Product SKU: | CHA4017B |
| Product UPC: | 889048800960 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bold and beautiful, this stunning 10-light chandelier elevates any dining room or living room with dramatic modern luxury. A designer favorite, its classic geometric metal curves and lines feature a gold finish that complements any style.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 46.5" W x 46.5" D x 38-110" H |
| Product Lamp Color: | Gold Painted |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Painted |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED |
| Product SKU: | CHA4017B |
| Product UPC: | 889048800960 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy






















