
Safavieh Violetta Floor Lamp - Brass Gold
Inspired by the vintage designs of Parisian auctions, this contemporary floor lamp is an instant focal point. Designed with a copper finish, it brings the elegance of modern art to any space with its gentle curves, sculptural style and soft glow.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 20.5" W x 8" D x 57.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | FLL4041A |
| Product UPC: | 889048560772 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Violetta Floor Lamp - Brass Gold
Inspired by the vintage designs of Parisian auctions, this contemporary floor lamp is an instant focal point. Designed with a copper finish, it brings the elegance of modern art to any space with its gentle curves, sculptural style and soft glow.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 20.5" W x 8" D x 57.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | FLL4041A |
| Product UPC: | 889048560772 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the vintage designs of Parisian auctions, this contemporary floor lamp is an instant focal point. Designed with a copper finish, it brings the elegance of modern art to any space with its gentle curves, sculptural style and soft glow.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 20.5" W x 8" D x 57.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | FLL4041A |
| Product UPC: | 889048560772 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy






















