
Safavieh Fidelma Flush Mount - Gold
Inspired by iconic space-age vintage treasures, this contemporary flush mount chandelier elevates any room with its Sputnik style. Designed with a radiant gold metal finish, its retro dual-sided bulbs bring instant character to the living room or foyer.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 13" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 12 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 5W |
| Light Bulb Base Type: | G9 |
| Type of Blub Included: | G9 LED 2W |
| Product SKU: | FLU4008A |
| Product UPC: | 889048325180 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Fidelma Flush Mount - Gold
Inspired by iconic space-age vintage treasures, this contemporary flush mount chandelier elevates any room with its Sputnik style. Designed with a radiant gold metal finish, its retro dual-sided bulbs bring instant character to the living room or foyer.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 13" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 12 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 5W |
| Light Bulb Base Type: | G9 |
| Type of Blub Included: | G9 LED 2W |
| Product SKU: | FLU4008A |
| Product UPC: | 889048325180 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by iconic space-age vintage treasures, this contemporary flush mount chandelier elevates any room with its Sputnik style. Designed with a radiant gold metal finish, its retro dual-sided bulbs bring instant character to the living room or foyer.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 13" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 12 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 5W |
| Light Bulb Base Type: | G9 |
| Type of Blub Included: | G9 LED 2W |
| Product SKU: | FLU4008A |
| Product UPC: | 889048325180 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy






















