
Wildside Paper Shade Floor Lamp with Walnut Wood Base By Homeroots
This floor lamp adds an accent of nature as well as soft illumination to any room. The walnut wood base with satin steel accents contrasts with the texture of the tall white crinkle paper shade. The shade diffuses the light from the three stacked bulbs inside. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 57.25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Brushed Steel w. Walnut Rubberwood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372822 |
| Product UPC: | 4512839456256 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $102.16
-65%$102.16
$35.76More Images




Wildside Paper Shade Floor Lamp with Walnut Wood Base By Homeroots
This floor lamp adds an accent of nature as well as soft illumination to any room. The walnut wood base with satin steel accents contrasts with the texture of the tall white crinkle paper shade. The shade diffuses the light from the three stacked bulbs inside. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 57.25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Brushed Steel w. Walnut Rubberwood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372822 |
| Product UPC: | 4512839456256 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This floor lamp adds an accent of nature as well as soft illumination to any room. The walnut wood base with satin steel accents contrasts with the texture of the tall white crinkle paper shade. The shade diffuses the light from the three stacked bulbs inside. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 57.25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Brushed Steel w. Walnut Rubberwood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372822 |
| Product UPC: | 4512839456256 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























