
Whitewash Beaded Hanging Chandelier By Homeroots
Add a touch of boho chic style to your home with this Whitewash Beaded Hanging Chandelier. This hanging chandelier has a thin wire pattern frame in a dome shape. This metal frame is covered with beads that are colored in shades of off white in a distressed finish. The different shades of these beads add an element of depth to the whole look of this hanging light. Above this beaded lamp shade, there is a white metal chain that can be used to hang this light up securely and safely. This simple yet unique hanging chandelier has a very soft light dispersion and will look great in your bedroom, your living room, or your entryway. 15" H x 30" W x 30" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 30in W x 30in D x 15in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | Matte |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392848 |
| Product UPC: | 808230029910 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,128.64
-65%$1,128.64
$395.02More Images








Whitewash Beaded Hanging Chandelier By Homeroots
Add a touch of boho chic style to your home with this Whitewash Beaded Hanging Chandelier. This hanging chandelier has a thin wire pattern frame in a dome shape. This metal frame is covered with beads that are colored in shades of off white in a distressed finish. The different shades of these beads add an element of depth to the whole look of this hanging light. Above this beaded lamp shade, there is a white metal chain that can be used to hang this light up securely and safely. This simple yet unique hanging chandelier has a very soft light dispersion and will look great in your bedroom, your living room, or your entryway. 15" H x 30" W x 30" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 30in W x 30in D x 15in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | Matte |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392848 |
| Product UPC: | 808230029910 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a touch of boho chic style to your home with this Whitewash Beaded Hanging Chandelier. This hanging chandelier has a thin wire pattern frame in a dome shape. This metal frame is covered with beads that are colored in shades of off white in a distressed finish. The different shades of these beads add an element of depth to the whole look of this hanging light. Above this beaded lamp shade, there is a white metal chain that can be used to hang this light up securely and safely. This simple yet unique hanging chandelier has a very soft light dispersion and will look great in your bedroom, your living room, or your entryway. 15" H x 30" W x 30" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 30in W x 30in D x 15in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | Matte |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392848 |
| Product UPC: | 808230029910 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























