
Whitewash Beaded Ball Hanging Light By Homeroots
Add brightness and style to any space in your home with this Bohemian Whitewash Beaded Ball Hanging Light. This light features a circular globe that is covered with small wooden beads all attached to each other tightly. The beads are in a general white color but the wash gives a few lighter and darker shades in the mix giving this piece great interest and design. On top of the shade there is a white chain attached to the bub holder inside which allows you to hang this light up securely. Use this bohemian light anywhere in your home and elevate the look without worrying about any clashing colors or decor styles. 14.5" H x 15.5" W x 15.5" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 15.5in W x 15.5in D x 14.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | Matte |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392837 |
| Product UPC: | 808230029804 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $225.74
-65%$225.74
$79.01More Images





Whitewash Beaded Ball Hanging Light By Homeroots
Add brightness and style to any space in your home with this Bohemian Whitewash Beaded Ball Hanging Light. This light features a circular globe that is covered with small wooden beads all attached to each other tightly. The beads are in a general white color but the wash gives a few lighter and darker shades in the mix giving this piece great interest and design. On top of the shade there is a white chain attached to the bub holder inside which allows you to hang this light up securely. Use this bohemian light anywhere in your home and elevate the look without worrying about any clashing colors or decor styles. 14.5" H x 15.5" W x 15.5" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 15.5in W x 15.5in D x 14.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | Matte |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392837 |
| Product UPC: | 808230029804 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add brightness and style to any space in your home with this Bohemian Whitewash Beaded Ball Hanging Light. This light features a circular globe that is covered with small wooden beads all attached to each other tightly. The beads are in a general white color but the wash gives a few lighter and darker shades in the mix giving this piece great interest and design. On top of the shade there is a white chain attached to the bub holder inside which allows you to hang this light up securely. Use this bohemian light anywhere in your home and elevate the look without worrying about any clashing colors or decor styles. 14.5" H x 15.5" W x 15.5" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 15.5in W x 15.5in D x 14.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | Matte |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392837 |
| Product UPC: | 808230029804 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























