
White Fabric Sleek Drum Pendant Lamp
This drum pendant can add instant style to any space that needs a refresh plus illumination. The transformation is quick and easy with a swag cord and plug. No need for hardwiring! The pendant is shipped with the textured white fabric drum shade, 15-foot white portable cord set and socket plus the hanging apparatus. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 8in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | White Textured Fabric |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372882 |
| Product UPC: | 4512839455112 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $81.08
-65%$81.08
$28.38More Images


White Fabric Sleek Drum Pendant Lamp
This drum pendant can add instant style to any space that needs a refresh plus illumination. The transformation is quick and easy with a swag cord and plug. No need for hardwiring! The pendant is shipped with the textured white fabric drum shade, 15-foot white portable cord set and socket plus the hanging apparatus. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 8in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | White Textured Fabric |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372882 |
| Product UPC: | 4512839455112 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This drum pendant can add instant style to any space that needs a refresh plus illumination. The transformation is quick and easy with a swag cord and plug. No need for hardwiring! The pendant is shipped with the textured white fabric drum shade, 15-foot white portable cord set and socket plus the hanging apparatus. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 8in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | White Textured Fabric |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372882 |
| Product UPC: | 4512839455112 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























