
White Crackle and Natural Ceramic Table or Desk Lamp By Homeroots
This White Crackle and Natural Ceramic Table or Desk Lamp is a great way to add a touch of casual elegance to your home. The body of the lamp is made form durable ceramic that features a stunning creamy white crackled glaze on top. The crackled design is very understated and adds depth to the whole design. The base of the lamp has natural wood accents that offset the crackly body and look great with the natural linen color round fabric shade. 28.5" H x 14" W 14" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 28.5in H |
| Product Material: | Ceramic, Other |
| Product Color: | White/Brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392234 |
| Product UPC: | 808230023772 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $250.00
-65%$250.00
$87.50More Images






White Crackle and Natural Ceramic Table or Desk Lamp By Homeroots
This White Crackle and Natural Ceramic Table or Desk Lamp is a great way to add a touch of casual elegance to your home. The body of the lamp is made form durable ceramic that features a stunning creamy white crackled glaze on top. The crackled design is very understated and adds depth to the whole design. The base of the lamp has natural wood accents that offset the crackly body and look great with the natural linen color round fabric shade. 28.5" H x 14" W 14" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 28.5in H |
| Product Material: | Ceramic, Other |
| Product Color: | White/Brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392234 |
| Product UPC: | 808230023772 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This White Crackle and Natural Ceramic Table or Desk Lamp is a great way to add a touch of casual elegance to your home. The body of the lamp is made form durable ceramic that features a stunning creamy white crackled glaze on top. The crackled design is very understated and adds depth to the whole design. The base of the lamp has natural wood accents that offset the crackly body and look great with the natural linen color round fabric shade. 28.5" H x 14" W 14" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 28.5in H |
| Product Material: | Ceramic, Other |
| Product Color: | White/Brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392234 |
| Product UPC: | 808230023772 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























