
Walnut Wood Finish Floor Lamp with Slim Cylindrical Shade By Homeroots
With a nod to natural and mid-century modern aesthetics, this floor lamp pairs a wooden pole with a walnut finish and a tall, double cylindrical shade. A wood ball on the pull-chain completes the statement. With its warmer fashion elements, this floor lamp makes a great addition to the den or more casual interiors. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included. Shade dimension: 9.5" Diameter x 21" H. Product Dimension: 10"W x 10"D x 65"H
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 65in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372562 |
| Product UPC: | 4512839459714 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $175.94
-65%$175.94
$61.58More Images



Walnut Wood Finish Floor Lamp with Slim Cylindrical Shade By Homeroots
With a nod to natural and mid-century modern aesthetics, this floor lamp pairs a wooden pole with a walnut finish and a tall, double cylindrical shade. A wood ball on the pull-chain completes the statement. With its warmer fashion elements, this floor lamp makes a great addition to the den or more casual interiors. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included. Shade dimension: 9.5" Diameter x 21" H. Product Dimension: 10"W x 10"D x 65"H
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 65in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372562 |
| Product UPC: | 4512839459714 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a nod to natural and mid-century modern aesthetics, this floor lamp pairs a wooden pole with a walnut finish and a tall, double cylindrical shade. A wood ball on the pull-chain completes the statement. With its warmer fashion elements, this floor lamp makes a great addition to the den or more casual interiors. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included. Shade dimension: 9.5" Diameter x 21" H. Product Dimension: 10"W x 10"D x 65"H
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 65in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372562 |
| Product UPC: | 4512839459714 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























