
Traditional Gooseneck Table Lamp By Homeroots
Paying homage to tradition, this Traditional Gooseneck Table Lamp will elevate the look of any space in your home and add some vintage décor to it. The base of the lamp is made from wood and has a two tier design on it. The bright brown finish on the base goes along with the vintage look of this lamp. Attached to this base is a silver curved metallic rod that then attaches to the lamp shade. The lamp shade is made from glass which has a yellow hue and a marbled effect on it which accentuates the floral shape. This lamp will look great as a statement piece in any room of your home. 12" H x 8.5" W x 6.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 6.5in W x 8.5in D x 12in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Brown/Orange |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 468702 |
| Product UPC: | 606114543695 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Traditional Gooseneck Table Lamp By Homeroots
Paying homage to tradition, this Traditional Gooseneck Table Lamp will elevate the look of any space in your home and add some vintage décor to it. The base of the lamp is made from wood and has a two tier design on it. The bright brown finish on the base goes along with the vintage look of this lamp. Attached to this base is a silver curved metallic rod that then attaches to the lamp shade. The lamp shade is made from glass which has a yellow hue and a marbled effect on it which accentuates the floral shape. This lamp will look great as a statement piece in any room of your home. 12" H x 8.5" W x 6.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 6.5in W x 8.5in D x 12in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Brown/Orange |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 468702 |
| Product UPC: | 606114543695 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Paying homage to tradition, this Traditional Gooseneck Table Lamp will elevate the look of any space in your home and add some vintage décor to it. The base of the lamp is made from wood and has a two tier design on it. The bright brown finish on the base goes along with the vintage look of this lamp. Attached to this base is a silver curved metallic rod that then attaches to the lamp shade. The lamp shade is made from glass which has a yellow hue and a marbled effect on it which accentuates the floral shape. This lamp will look great as a statement piece in any room of your home. 12" H x 8.5" W x 6.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 6.5in W x 8.5in D x 12in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Brown/Orange |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 468702 |
| Product UPC: | 606114543695 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























