
Three Light Floor Lamp in Brushed Steel with Two Clear Storage Shelves By Homeroots
This floor lamp offers plenty of light and offers easy storage solutions within a decorative yet small footprint. Three satin steel poles secured in a round base each hold a white linen cylindrical shade. The poles also support two clear acrylic shelves for display or storage purposes. Three pull chain switches control each of the three 40 Watt incandescent or equivalent CFL bulbs offering varying light settings. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 68in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372724 |
| Product UPC: | 4512839457482 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $178.75
-65%$178.75
$62.56More Images



Three Light Floor Lamp in Brushed Steel with Two Clear Storage Shelves By Homeroots
This floor lamp offers plenty of light and offers easy storage solutions within a decorative yet small footprint. Three satin steel poles secured in a round base each hold a white linen cylindrical shade. The poles also support two clear acrylic shelves for display or storage purposes. Three pull chain switches control each of the three 40 Watt incandescent or equivalent CFL bulbs offering varying light settings. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 68in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372724 |
| Product UPC: | 4512839457482 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This floor lamp offers plenty of light and offers easy storage solutions within a decorative yet small footprint. Three satin steel poles secured in a round base each hold a white linen cylindrical shade. The poles also support two clear acrylic shelves for display or storage purposes. Three pull chain switches control each of the three 40 Watt incandescent or equivalent CFL bulbs offering varying light settings. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 68in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372724 |
| Product UPC: | 4512839457482 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























