
Three Light Floor Lamp Brushed Metal Swing Arms By Homeroots
Reaching nearly 8 feet high, this takes the arc lamp to new heights and styling. The charcoal gray tweed-like drum shades suspend from straight adjustable arms that swing from the pole body. The four-way switch permits flexible lighting of each shade. A black marble base adds modern flair to the style while providing stability for this substantial piece of home decor. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 71in W x 61.75in D x 91in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372714 |
| Product UPC: | 4512839457628 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $386.68
-65%$386.68
$135.34More Images

Three Light Floor Lamp Brushed Metal Swing Arms By Homeroots
Reaching nearly 8 feet high, this takes the arc lamp to new heights and styling. The charcoal gray tweed-like drum shades suspend from straight adjustable arms that swing from the pole body. The four-way switch permits flexible lighting of each shade. A black marble base adds modern flair to the style while providing stability for this substantial piece of home decor. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 71in W x 61.75in D x 91in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372714 |
| Product UPC: | 4512839457628 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reaching nearly 8 feet high, this takes the arc lamp to new heights and styling. The charcoal gray tweed-like drum shades suspend from straight adjustable arms that swing from the pole body. The four-way switch permits flexible lighting of each shade. A black marble base adds modern flair to the style while providing stability for this substantial piece of home decor. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 71in W x 61.75in D x 91in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372714 |
| Product UPC: | 4512839457628 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























