
Three Drawer and Shelf Floor Lamp with Black Wood Finish By Homeroots
This three-drawer shelf floor lamp functions overtime delivering three storage drawers while displaying trinkets and illuminating a room. And it does it all with a fashionable black finish frame and an off white cotton shade, suited for contemporary or transitional decor. A brushed steel pull chain switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.5in W x 11.25in D x 72in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black PVC Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372583 |
| Product UPC: | 4512839459424 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Three Drawer and Shelf Floor Lamp with Black Wood Finish By Homeroots
This three-drawer shelf floor lamp functions overtime delivering three storage drawers while displaying trinkets and illuminating a room. And it does it all with a fashionable black finish frame and an off white cotton shade, suited for contemporary or transitional decor. A brushed steel pull chain switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.5in W x 11.25in D x 72in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black PVC Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372583 |
| Product UPC: | 4512839459424 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This three-drawer shelf floor lamp functions overtime delivering three storage drawers while displaying trinkets and illuminating a room. And it does it all with a fashionable black finish frame and an off white cotton shade, suited for contemporary or transitional decor. A brushed steel pull chain switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.5in W x 11.25in D x 72in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black PVC Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372583 |
| Product UPC: | 4512839459424 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























