
Tall Sculptural Twist Floor Lamp with Black Cane Stick And Natural Paper Shade By Homeroots
Tall Sculptural Twist Floor Lamp with Black Cane Stick And Natural Paper Shade By Homeroots
This floor lamp adds a Zen touch to any space. Reinforce a beach or tropical theme or introduce a serene natural ambiance. A twisting frame made with stacked black cane sticks and metal poles is lined with a natural beige paper. Turn the lamp on and off with a convenient foot step switch. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 68in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black metal |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372656 |
| Product UPC: | 4512839458397 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $139.63
-65%$139.63
$48.87More Images

Tall Sculptural Twist Floor Lamp with Black Cane Stick And Natural Paper Shade By Homeroots
This floor lamp adds a Zen touch to any space. Reinforce a beach or tropical theme or introduce a serene natural ambiance. A twisting frame made with stacked black cane sticks and metal poles is lined with a natural beige paper. Turn the lamp on and off with a convenient foot step switch. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 68in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black metal |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372656 |
| Product UPC: | 4512839458397 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This floor lamp adds a Zen touch to any space. Reinforce a beach or tropical theme or introduce a serene natural ambiance. A twisting frame made with stacked black cane sticks and metal poles is lined with a natural beige paper. Turn the lamp on and off with a convenient foot step switch. This lamp has a black cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 68in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black metal |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372656 |
| Product UPC: | 4512839458397 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























