
Swirled Sphere Brass Metal LED Floor Lamp By Homeroots
This LED floor lamp has a twisted flair. Five white opal glass globe shades are swirled along an antique brass pole. A square black marble base serves as a decorative accent as well as a weight to keep this lamp sturdy and safe. This floor lamp ships with five G9 replaceable LED bulbs that give off a total of 1,000 lumens of warm, ambient lighting. The sleek look is finished off with a black fabric covered cord. Bulbs are included. This lamp is smart outlet compatible.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 65in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372723 |
| Product UPC: | 4512839457512 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $254.23
-65%$254.23
$88.98More Images



Swirled Sphere Brass Metal LED Floor Lamp By Homeroots
This LED floor lamp has a twisted flair. Five white opal glass globe shades are swirled along an antique brass pole. A square black marble base serves as a decorative accent as well as a weight to keep this lamp sturdy and safe. This floor lamp ships with five G9 replaceable LED bulbs that give off a total of 1,000 lumens of warm, ambient lighting. The sleek look is finished off with a black fabric covered cord. Bulbs are included. This lamp is smart outlet compatible.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 65in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372723 |
| Product UPC: | 4512839457512 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This LED floor lamp has a twisted flair. Five white opal glass globe shades are swirled along an antique brass pole. A square black marble base serves as a decorative accent as well as a weight to keep this lamp sturdy and safe. This floor lamp ships with five G9 replaceable LED bulbs that give off a total of 1,000 lumens of warm, ambient lighting. The sleek look is finished off with a black fabric covered cord. Bulbs are included. This lamp is smart outlet compatible.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 65in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372723 |
| Product UPC: | 4512839457512 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























