
Stunning Brass Gold Finish Floor Lamp with Crystal Accents By Homeroots
This contemporary style Stunning Brass Gold Finish Floor Lamp with Crystal Accents is the best lighting piece for any interior space. The brushed finish of premium gold adds a modern and trendy accent to the body of the lamp, complimenting and contrasting with the glistening crystal pendants perfectly. The quality brass construct aids this lamp in standing tall and sturdy in its structure, giving you a peice that will stand the test of time and light up any dark space of your interior. 63" x 18" x 18"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 63in H |
| Product Material: | Crystal & Metal |
| Product Color: | Clear Crystal and Brass Gold |
| Number of Lights: | 4 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431811 |
| Product UPC: | 606114193500 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $411.30
-65%$411.30
$143.95More Images


Stunning Brass Gold Finish Floor Lamp with Crystal Accents By Homeroots
This contemporary style Stunning Brass Gold Finish Floor Lamp with Crystal Accents is the best lighting piece for any interior space. The brushed finish of premium gold adds a modern and trendy accent to the body of the lamp, complimenting and contrasting with the glistening crystal pendants perfectly. The quality brass construct aids this lamp in standing tall and sturdy in its structure, giving you a peice that will stand the test of time and light up any dark space of your interior. 63" x 18" x 18"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 63in H |
| Product Material: | Crystal & Metal |
| Product Color: | Clear Crystal and Brass Gold |
| Number of Lights: | 4 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431811 |
| Product UPC: | 606114193500 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This contemporary style Stunning Brass Gold Finish Floor Lamp with Crystal Accents is the best lighting piece for any interior space. The brushed finish of premium gold adds a modern and trendy accent to the body of the lamp, complimenting and contrasting with the glistening crystal pendants perfectly. The quality brass construct aids this lamp in standing tall and sturdy in its structure, giving you a peice that will stand the test of time and light up any dark space of your interior. 63" x 18" x 18"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 63in H |
| Product Material: | Crystal & Metal |
| Product Color: | Clear Crystal and Brass Gold |
| Number of Lights: | 4 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431811 |
| Product UPC: | 606114193500 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























