
Sleek Walnut Wood Finished Floor Lamp with Frosted Glass Shade By Homeroots
Soften sharp contemporary lines with this floor lamp. A rich walnut finished wood base adds warmth to any room and the frosted white glass shade evenly distributes illumination from a 150 Watt equivalent bulb. Turn the lamp on and off with a conveniently located foot step switch. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 68in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Poplar wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372535 |
| Product UPC: | 4512839460000 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $495.99
-65%$495.99
$173.60More Images

Sleek Walnut Wood Finished Floor Lamp with Frosted Glass Shade By Homeroots
Soften sharp contemporary lines with this floor lamp. A rich walnut finished wood base adds warmth to any room and the frosted white glass shade evenly distributes illumination from a 150 Watt equivalent bulb. Turn the lamp on and off with a conveniently located foot step switch. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 68in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Poplar wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372535 |
| Product UPC: | 4512839460000 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Soften sharp contemporary lines with this floor lamp. A rich walnut finished wood base adds warmth to any room and the frosted white glass shade evenly distributes illumination from a 150 Watt equivalent bulb. Turn the lamp on and off with a conveniently located foot step switch. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 68in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Poplar wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372535 |
| Product UPC: | 4512839460000 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























