
Silver Metal Swing Arm Table Lamp By Homeroots
With this Silver Metal Swing Arm Table Lamp you can add design and utility to any tabletop in your home. The whole lamp is made of metal and is colored to a stunning soft silver color. The base has a graduated design and is in a round shape. On top of there is a thin rod that extends up and attaches to the swing arm. The swing arm has an angled design and an extra rod that helps you adjust it easily. The lamp shade is a dome shape and matches the rest of the lamp perfectly. This lamp can be used as a practical lamp or as a decorative lamp no matter what styles or colors you already have in your home. 24.5" H x 7.25" W x 7.25" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7.25in W x 7.25in D x 24.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468495 |
| Product UPC: | 606114541622 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $151.04
-65%$151.04
$52.86More Images



Silver Metal Swing Arm Table Lamp By Homeroots
With this Silver Metal Swing Arm Table Lamp you can add design and utility to any tabletop in your home. The whole lamp is made of metal and is colored to a stunning soft silver color. The base has a graduated design and is in a round shape. On top of there is a thin rod that extends up and attaches to the swing arm. The swing arm has an angled design and an extra rod that helps you adjust it easily. The lamp shade is a dome shape and matches the rest of the lamp perfectly. This lamp can be used as a practical lamp or as a decorative lamp no matter what styles or colors you already have in your home. 24.5" H x 7.25" W x 7.25" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7.25in W x 7.25in D x 24.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468495 |
| Product UPC: | 606114541622 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Silver Metal Swing Arm Table Lamp you can add design and utility to any tabletop in your home. The whole lamp is made of metal and is colored to a stunning soft silver color. The base has a graduated design and is in a round shape. On top of there is a thin rod that extends up and attaches to the swing arm. The swing arm has an angled design and an extra rod that helps you adjust it easily. The lamp shade is a dome shape and matches the rest of the lamp perfectly. This lamp can be used as a practical lamp or as a decorative lamp no matter what styles or colors you already have in your home. 24.5" H x 7.25" W x 7.25" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7.25in W x 7.25in D x 24.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468495 |
| Product UPC: | 606114541622 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























