
Silver Metal LED Table Lamp By Homeroots
Innovation and design meet perfectly in this Silver Metal LED Table Lamp. The whole lamp is made of metal and is colored to a silver finish. The base is a round shape to which there is a rod attached. The rod attached to the main lamp shade which is has a flat cylindrical shape. This lamp has a USB port through which the LED light can charge and it has an on/off switch on the base for ease of use. Use this lamp as a reading lamp or as a decorative lamp anywhere in your home. 15" H x 10" W x 6" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 6in W x 10in D x 15in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Brush Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | Integrated LED |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 468504 |
| Product UPC: | 606114541714 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $78.51
-65%$78.51
$27.48More Images





Silver Metal LED Table Lamp By Homeroots
Innovation and design meet perfectly in this Silver Metal LED Table Lamp. The whole lamp is made of metal and is colored to a silver finish. The base is a round shape to which there is a rod attached. The rod attached to the main lamp shade which is has a flat cylindrical shape. This lamp has a USB port through which the LED light can charge and it has an on/off switch on the base for ease of use. Use this lamp as a reading lamp or as a decorative lamp anywhere in your home. 15" H x 10" W x 6" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 6in W x 10in D x 15in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Brush Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | Integrated LED |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 468504 |
| Product UPC: | 606114541714 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Innovation and design meet perfectly in this Silver Metal LED Table Lamp. The whole lamp is made of metal and is colored to a silver finish. The base is a round shape to which there is a rod attached. The rod attached to the main lamp shade which is has a flat cylindrical shape. This lamp has a USB port through which the LED light can charge and it has an on/off switch on the base for ease of use. Use this lamp as a reading lamp or as a decorative lamp anywhere in your home. 15" H x 10" W x 6" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 6in W x 10in D x 15in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Brush Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | Integrated LED |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 468504 |
| Product UPC: | 606114541714 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























