
Silver Metal Arched Floor Lamp By Homeroots
This Silver Metal Arched Floor Lamp will be a great way to add some minimalist design and brightness to any space in your home. The base of this lamp is made of white marble and is in a round shape. Attached to this bae there is a thin silver metal cylinder which extends into a thin silver rod. The rod arches and attaches to the silver domed lamp shade. This floor lamp will look great as a reading lamp in your living room or as a corner lamp in your bedroom or dining area. 85" H x 48" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 48in D x 85in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431780 |
| Product UPC: | 606114193197 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $296.45
-65%$296.45
$103.76More Images




Silver Metal Arched Floor Lamp By Homeroots
This Silver Metal Arched Floor Lamp will be a great way to add some minimalist design and brightness to any space in your home. The base of this lamp is made of white marble and is in a round shape. Attached to this bae there is a thin silver metal cylinder which extends into a thin silver rod. The rod arches and attaches to the silver domed lamp shade. This floor lamp will look great as a reading lamp in your living room or as a corner lamp in your bedroom or dining area. 85" H x 48" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 48in D x 85in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431780 |
| Product UPC: | 606114193197 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Silver Metal Arched Floor Lamp will be a great way to add some minimalist design and brightness to any space in your home. The base of this lamp is made of white marble and is in a round shape. Attached to this bae there is a thin silver metal cylinder which extends into a thin silver rod. The rod arches and attaches to the silver domed lamp shade. This floor lamp will look great as a reading lamp in your living room or as a corner lamp in your bedroom or dining area. 85" H x 48" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 48in D x 85in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431780 |
| Product UPC: | 606114193197 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























