
Silver Metal Arch Floor Lamp with White Fabric Shade By Homeroots
Featuring a simple circular base and thin metallic curved rod, this Silver Metal Arch Floor Lamp with White Fabric Shade will elevate the look of any space in your home. This silver round base has a thin metal rod attached to it which curves towards the top. The lamp shade has a simple curved shape and is made from a soft white colored fabric. The silver finish with the white fabric shade creates a very soft and warm contrast that will look great no matter what colors you already have in your home. 84.5" H x 65" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 65in D x 84.5in H |
| Product Material: | Metal/Fabric |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431822 |
| Product UPC: | 606114193616 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $235.84
-65%$235.84
$82.54More Images


Silver Metal Arch Floor Lamp with White Fabric Shade By Homeroots
Featuring a simple circular base and thin metallic curved rod, this Silver Metal Arch Floor Lamp with White Fabric Shade will elevate the look of any space in your home. This silver round base has a thin metal rod attached to it which curves towards the top. The lamp shade has a simple curved shape and is made from a soft white colored fabric. The silver finish with the white fabric shade creates a very soft and warm contrast that will look great no matter what colors you already have in your home. 84.5" H x 65" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 65in D x 84.5in H |
| Product Material: | Metal/Fabric |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431822 |
| Product UPC: | 606114193616 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring a simple circular base and thin metallic curved rod, this Silver Metal Arch Floor Lamp with White Fabric Shade will elevate the look of any space in your home. This silver round base has a thin metal rod attached to it which curves towards the top. The lamp shade has a simple curved shape and is made from a soft white colored fabric. The silver finish with the white fabric shade creates a very soft and warm contrast that will look great no matter what colors you already have in your home. 84.5" H x 65" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 65in D x 84.5in H |
| Product Material: | Metal/Fabric |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431822 |
| Product UPC: | 606114193616 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























