
Silver Chrome Tall Floor Lamp with Starburst Crystals By Homeroots
This modern and elegant Silver Chrome Tall Floor Lamp with Starburst Crystals is the perfect chic and luxurious lighting feature to have on your interior floor. The uniquely placed crystal accents in a starburst pattern bring a stylish and interesting aesthetic to the piece, making it a statment lamp for any room. The monochrome colour of silver and light finishing throughout the lamp makes for a minimalist and modern piece that can easily be paired and styled with other furniture. 62.25" x 17" x 17"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 62.25in H |
| Product Material: | Crystal & Metal |
| Product Color: | Clear Crystal and Chrome Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468410 |
| Product UPC: | 606114540779 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $222.44
-65%$222.44
$77.85More Images





Silver Chrome Tall Floor Lamp with Starburst Crystals By Homeroots
This modern and elegant Silver Chrome Tall Floor Lamp with Starburst Crystals is the perfect chic and luxurious lighting feature to have on your interior floor. The uniquely placed crystal accents in a starburst pattern bring a stylish and interesting aesthetic to the piece, making it a statment lamp for any room. The monochrome colour of silver and light finishing throughout the lamp makes for a minimalist and modern piece that can easily be paired and styled with other furniture. 62.25" x 17" x 17"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 62.25in H |
| Product Material: | Crystal & Metal |
| Product Color: | Clear Crystal and Chrome Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468410 |
| Product UPC: | 606114540779 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This modern and elegant Silver Chrome Tall Floor Lamp with Starburst Crystals is the perfect chic and luxurious lighting feature to have on your interior floor. The uniquely placed crystal accents in a starburst pattern bring a stylish and interesting aesthetic to the piece, making it a statment lamp for any room. The monochrome colour of silver and light finishing throughout the lamp makes for a minimalist and modern piece that can easily be paired and styled with other furniture. 62.25" x 17" x 17"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 62.25in H |
| Product Material: | Crystal & Metal |
| Product Color: | Clear Crystal and Chrome Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468410 |
| Product UPC: | 606114540779 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























