
Shoji Inspired Linen and Wood Floor Lamp By Homeroots
A nod to traditional Japanese design, this Shoji Inspired Linen and Wood Floor Lamp will be the perfect way to add a statement piece to any space in your home. The cylindrical frame is made of thin panels of wood which are colored to a dark brown finish. The base is stood elevated from the ground with the wooden panels extending on either end to create a seamless look. The lamp shade inside is made of white linen fabric creating a stunning contrast with the dark wood. This lamp can be used as a practical reading lamp or you can use it as a decorative lamp in any room of your home. 48" H x 10" W x 10" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 48in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Beige/Brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468389 |
| Product UPC: | 606114540564 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $192.18
-65%$192.18
$67.26More Images



Shoji Inspired Linen and Wood Floor Lamp By Homeroots
A nod to traditional Japanese design, this Shoji Inspired Linen and Wood Floor Lamp will be the perfect way to add a statement piece to any space in your home. The cylindrical frame is made of thin panels of wood which are colored to a dark brown finish. The base is stood elevated from the ground with the wooden panels extending on either end to create a seamless look. The lamp shade inside is made of white linen fabric creating a stunning contrast with the dark wood. This lamp can be used as a practical reading lamp or you can use it as a decorative lamp in any room of your home. 48" H x 10" W x 10" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 48in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Beige/Brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468389 |
| Product UPC: | 606114540564 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A nod to traditional Japanese design, this Shoji Inspired Linen and Wood Floor Lamp will be the perfect way to add a statement piece to any space in your home. The cylindrical frame is made of thin panels of wood which are colored to a dark brown finish. The base is stood elevated from the ground with the wooden panels extending on either end to create a seamless look. The lamp shade inside is made of white linen fabric creating a stunning contrast with the dark wood. This lamp can be used as a practical reading lamp or you can use it as a decorative lamp in any room of your home. 48" H x 10" W x 10" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 48in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Beige/Brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468389 |
| Product UPC: | 606114540564 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























