
Sculptural Wood Floor Lamp with Adjustable Black Metal Arm By Homeroots
Crafted from walnut wood and black metals, this floor lamp provides an architectural style that looks good in any space. A natural fabric shade adds a rough-hewn texture with a white fabric round diffuser to ensure evenly distributed light. Set this lamp to hang over the couch or living area for stylish, overhead lighting. A black fabric covered cord comes out elegantly from the base. Bulb is not included. The distance of the arm to the outer edge of the shade is 56"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 56in D x 76.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. Walnut Rubberwood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372736 |
| Product UPC: | 4512839457260 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $266.83
-65%$266.83
$93.39More Images





Sculptural Wood Floor Lamp with Adjustable Black Metal Arm By Homeroots
Crafted from walnut wood and black metals, this floor lamp provides an architectural style that looks good in any space. A natural fabric shade adds a rough-hewn texture with a white fabric round diffuser to ensure evenly distributed light. Set this lamp to hang over the couch or living area for stylish, overhead lighting. A black fabric covered cord comes out elegantly from the base. Bulb is not included. The distance of the arm to the outer edge of the shade is 56"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 56in D x 76.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. Walnut Rubberwood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372736 |
| Product UPC: | 4512839457260 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crafted from walnut wood and black metals, this floor lamp provides an architectural style that looks good in any space. A natural fabric shade adds a rough-hewn texture with a white fabric round diffuser to ensure evenly distributed light. Set this lamp to hang over the couch or living area for stylish, overhead lighting. A black fabric covered cord comes out elegantly from the base. Bulb is not included. The distance of the arm to the outer edge of the shade is 56"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 56in D x 76.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. Walnut Rubberwood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372736 |
| Product UPC: | 4512839457260 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























