
Safavieh Winley Floor Lamp - Oil Rubbed Bronze (Black)
Ideal beside your favorite reading chair or living room recliner, the Winley Floor Lamp perfectly softens industrial chic style. An oil rubbed bronze finish and calm grey barrel shade give it just enough transitional flair to beautifully suit any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 20.5" W x 13" D x 58-65" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4085A |
| Product UPC: | 889048896680 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Winley Floor Lamp - Oil Rubbed Bronze (Black)
Ideal beside your favorite reading chair or living room recliner, the Winley Floor Lamp perfectly softens industrial chic style. An oil rubbed bronze finish and calm grey barrel shade give it just enough transitional flair to beautifully suit any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 20.5" W x 13" D x 58-65" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4085A |
| Product UPC: | 889048896680 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ideal beside your favorite reading chair or living room recliner, the Winley Floor Lamp perfectly softens industrial chic style. An oil rubbed bronze finish and calm grey barrel shade give it just enough transitional flair to beautifully suit any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 20.5" W x 13" D x 58-65" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4085A |
| Product UPC: | 889048896680 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























