
Safavieh Willa Pendant - Silver
Inspired by retro style, this contemporary pendant is a modern treasure. Designed for the dining room or living room, its shimmering silver finish illuminates its pairing of a sunburst sculpture with bold Sputnik-style lights.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 23.5" W x 23.5" D x 17-47" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 9 |
| Lighting Switch Type: | 25W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C35 LED 4W |
| Product SKU: | PND4021A |
| Product UPC: | 889048407558 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $262.18
-65%$262.18
$91.76More Images


Safavieh Willa Pendant - Silver
Inspired by retro style, this contemporary pendant is a modern treasure. Designed for the dining room or living room, its shimmering silver finish illuminates its pairing of a sunburst sculpture with bold Sputnik-style lights.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 23.5" W x 23.5" D x 17-47" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 9 |
| Lighting Switch Type: | 25W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C35 LED 4W |
| Product SKU: | PND4021A |
| Product UPC: | 889048407558 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by retro style, this contemporary pendant is a modern treasure. Designed for the dining room or living room, its shimmering silver finish illuminates its pairing of a sunburst sculpture with bold Sputnik-style lights.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 23.5" W x 23.5" D x 17-47" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 9 |
| Lighting Switch Type: | 25W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C35 LED 4W |
| Product SKU: | PND4021A |
| Product UPC: | 889048407558 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























