
Safavieh Warden Pendant - Oil Rubbed Bronze
Update your home with the refined elegance of the Warden extendable pendant. Featuring a stunning and mesmerizing clear glass shade, our pendant light uplifts any space with its refined aesthetics. Its simple and eye-catching design is accented with brass to serve as a radiant and stunning focal point in any room. The pendant remains extendable to achieve the right height above your entryway, bedside, kitchen island, or dining table.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 10.5-82.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | PND4134A |
| Product UPC: | 195058276856 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Warden Pendant - Oil Rubbed Bronze
Update your home with the refined elegance of the Warden extendable pendant. Featuring a stunning and mesmerizing clear glass shade, our pendant light uplifts any space with its refined aesthetics. Its simple and eye-catching design is accented with brass to serve as a radiant and stunning focal point in any room. The pendant remains extendable to achieve the right height above your entryway, bedside, kitchen island, or dining table.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 10.5-82.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | PND4134A |
| Product UPC: | 195058276856 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Update your home with the refined elegance of the Warden extendable pendant. Featuring a stunning and mesmerizing clear glass shade, our pendant light uplifts any space with its refined aesthetics. Its simple and eye-catching design is accented with brass to serve as a radiant and stunning focal point in any room. The pendant remains extendable to achieve the right height above your entryway, bedside, kitchen island, or dining table.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 10.5-82.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | PND4134A |
| Product UPC: | 195058276856 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























