
Safavieh Vera Chain-Link 3 Light 15.5-Inch Dia Gold Flush Mount - Gold
Designed to recall the luxurious Beverly Hills hotels hideaways of Old Hollywood‰۪s elite, this decadent modern flush mount ceiling lamp is the star of any space. Crafted in brass, is delicately carved pattern boasts a rich gold finish for instant drama.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 15.5" W x 15.5" D x 10.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | FLU4001A |
| Product UPC: | 889048256002 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Vera Chain-Link 3 Light 15.5-Inch Dia Gold Flush Mount - Gold
Designed to recall the luxurious Beverly Hills hotels hideaways of Old Hollywood‰۪s elite, this decadent modern flush mount ceiling lamp is the star of any space. Crafted in brass, is delicately carved pattern boasts a rich gold finish for instant drama.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 15.5" W x 15.5" D x 10.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | FLU4001A |
| Product UPC: | 889048256002 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to recall the luxurious Beverly Hills hotels hideaways of Old Hollywood‰۪s elite, this decadent modern flush mount ceiling lamp is the star of any space. Crafted in brass, is delicately carved pattern boasts a rich gold finish for instant drama.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 15.5" W x 15.5" D x 10.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | FLU4001A |
| Product UPC: | 889048256002 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























