
Safavieh Venezia 61-Inch H Floor Lamp - Clear
Simple details make the Venezia floor lamp a stand out. Carefully wrought crystal balls, recalling the renowned glass studios near Venice, and a black hour-glass shade add a subtle feminine appeal perfectly balanced with a shiny chrome candlestick base.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4175A |
| Product UPC: | 683726338208 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $130.31
-65%$130.31
$45.61More Images


Safavieh Venezia 61-Inch H Floor Lamp - Clear
Simple details make the Venezia floor lamp a stand out. Carefully wrought crystal balls, recalling the renowned glass studios near Venice, and a black hour-glass shade add a subtle feminine appeal perfectly balanced with a shiny chrome candlestick base.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4175A |
| Product UPC: | 683726338208 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Simple details make the Venezia floor lamp a stand out. Carefully wrought crystal balls, recalling the renowned glass studios near Venice, and a black hour-glass shade add a subtle feminine appeal perfectly balanced with a shiny chrome candlestick base.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4175A |
| Product UPC: | 683726338208 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























