
Safavieh Velsa 6Lt Pendant - Oil Rubbed Bronze (Black)
Set the stage for intimate entertaining with family and friends with this welcoming classic 6-light pendant. Perfect for illuminating the living room or over the dining room table, its finely crafted metal construction features a warm oil-rubbed bronze finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 28.5-100.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4087A |
| Product UPC: | 889048800984 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $228.93
-65%$228.93
$80.13More Images




Safavieh Velsa 6Lt Pendant - Oil Rubbed Bronze (Black)
Set the stage for intimate entertaining with family and friends with this welcoming classic 6-light pendant. Perfect for illuminating the living room or over the dining room table, its finely crafted metal construction features a warm oil-rubbed bronze finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 28.5-100.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4087A |
| Product UPC: | 889048800984 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Set the stage for intimate entertaining with family and friends with this welcoming classic 6-light pendant. Perfect for illuminating the living room or over the dining room table, its finely crafted metal construction features a warm oil-rubbed bronze finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 28.5-100.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4087A |
| Product UPC: | 889048800984 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























