
Safavieh Vela Floor Lamp - Black
Designed to bring romance to the living room, this contemporary floor lamp has the versatility and style of a little black dress. Slender and alluring, its black metal body supports the sheer black shade that diffuses light from its interior candelabra.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED |
| Product SKU: | FLL4068A |
| Product UPC: | 889048823846 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Vela Floor Lamp - Black
Designed to bring romance to the living room, this contemporary floor lamp has the versatility and style of a little black dress. Slender and alluring, its black metal body supports the sheer black shade that diffuses light from its interior candelabra.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED |
| Product SKU: | FLL4068A |
| Product UPC: | 889048823846 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to bring romance to the living room, this contemporary floor lamp has the versatility and style of a little black dress. Slender and alluring, its black metal body supports the sheer black shade that diffuses light from its interior candelabra.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED |
| Product SKU: | FLL4068A |
| Product UPC: | 889048823846 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























