
Safavieh Vaxcel 3 Lights Chrome Acrylic 13.5-Inch Dia Flush Mount - Chrome
Designed for the enlightened tastemaker, this contemporary 11-inch ceiling lamp adds glamour and intrigue to any interior. Set in a polished metal frame, its stunning diamond-like crystals bring the grand glow and sparkle of jewels. A modern treasure.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 13.5" W x 13.5" D x 11.75" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Acrylic/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4486A |
| Product UPC: | 889048179493 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $116.58
-65%$116.58
$40.80More Images




Safavieh Vaxcel 3 Lights Chrome Acrylic 13.5-Inch Dia Flush Mount - Chrome
Designed for the enlightened tastemaker, this contemporary 11-inch ceiling lamp adds glamour and intrigue to any interior. Set in a polished metal frame, its stunning diamond-like crystals bring the grand glow and sparkle of jewels. A modern treasure.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 13.5" W x 13.5" D x 11.75" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Acrylic/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4486A |
| Product UPC: | 889048179493 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed for the enlightened tastemaker, this contemporary 11-inch ceiling lamp adds glamour and intrigue to any interior. Set in a polished metal frame, its stunning diamond-like crystals bring the grand glow and sparkle of jewels. A modern treasure.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 13.5" W x 13.5" D x 11.75" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Acrylic/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4486A |
| Product UPC: | 889048179493 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























