
Safavieh Valor Pendant - Gold
A stylish staple in classic-contemporary interiors, this Valor Pendant is perfectly designed to suit any room‰۪s d̩cor scheme. Valor‰۪s shimmering gold details flawlessly elevate the elegance of its timeless glass shade.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 20.25" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Metal / Fabric / Acrylic |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | PND4133A |
| Product UPC: | 195058276849 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $125.68
-65%$125.68
$43.99More Images


Safavieh Valor Pendant - Gold
A stylish staple in classic-contemporary interiors, this Valor Pendant is perfectly designed to suit any room‰۪s d̩cor scheme. Valor‰۪s shimmering gold details flawlessly elevate the elegance of its timeless glass shade.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 20.25" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Metal / Fabric / Acrylic |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | PND4133A |
| Product UPC: | 195058276849 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A stylish staple in classic-contemporary interiors, this Valor Pendant is perfectly designed to suit any room‰۪s d̩cor scheme. Valor‰۪s shimmering gold details flawlessly elevate the elegance of its timeless glass shade.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 20.25" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Metal / Fabric / Acrylic |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | PND4133A |
| Product UPC: | 195058276849 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























