
Safavieh Valdis Pendant - Black
An enchanting chateau in the South of France inspired this rustic chic pendant light. Designed to give warmth and character to any living room or dining room, its 4-light interior candelabra is framed by finely crafted black metal and wood finishes.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 26.75-56.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4096A |
| Product UPC: | 889048824188 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $150.38
-65%$150.38
$52.63More Images




Safavieh Valdis Pendant - Black
An enchanting chateau in the South of France inspired this rustic chic pendant light. Designed to give warmth and character to any living room or dining room, its 4-light interior candelabra is framed by finely crafted black metal and wood finishes.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 26.75-56.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4096A |
| Product UPC: | 889048824188 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An enchanting chateau in the South of France inspired this rustic chic pendant light. Designed to give warmth and character to any living room or dining room, its 4-light interior candelabra is framed by finely crafted black metal and wood finishes.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 26.75-56.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Wood/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4096A |
| Product UPC: | 889048824188 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























