
Safavieh Torc 67.5-Inch H Floor Lamp - White
Tall and handsome, this white 67.5-inch floor lamp is a classic. Designed to blend seamlessly into any interior, place alongside a reading chair for extra illumination or add to the home office for extra task lighting. Designers love to use in pairs.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 67.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4471B |
| Product UPC: | 889048177505 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $138.11
-65%$138.11
$48.34More Images


Safavieh Torc 67.5-Inch H Floor Lamp - White
Tall and handsome, this white 67.5-inch floor lamp is a classic. Designed to blend seamlessly into any interior, place alongside a reading chair for extra illumination or add to the home office for extra task lighting. Designers love to use in pairs.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 67.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4471B |
| Product UPC: | 889048177505 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tall and handsome, this white 67.5-inch floor lamp is a classic. Designed to blend seamlessly into any interior, place alongside a reading chair for extra illumination or add to the home office for extra task lighting. Designers love to use in pairs.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 67.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4471B |
| Product UPC: | 889048177505 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























