
Safavieh Thornton Floor Lamp - Gold
Bold and whimsical, this metal floor lamp is a contemporary heirloom. Designed with exquisite finely sculpted detail from top to bottom, its classic gold finish highlights its nature-inspired style. Ideal as a majestic focal point in any living room.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 64.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | FLL4019A |
| Product UPC: | 889048407251 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Thornton Floor Lamp - Gold
Bold and whimsical, this metal floor lamp is a contemporary heirloom. Designed with exquisite finely sculpted detail from top to bottom, its classic gold finish highlights its nature-inspired style. Ideal as a majestic focal point in any living room.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 64.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | FLL4019A |
| Product UPC: | 889048407251 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bold and whimsical, this metal floor lamp is a contemporary heirloom. Designed with exquisite finely sculpted detail from top to bottom, its classic gold finish highlights its nature-inspired style. Ideal as a majestic focal point in any living room.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 64.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | FLL4019A |
| Product UPC: | 889048407251 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























