
Safavieh Thorin Pendant - Brass Gold
Casting a rich shine in any interior, this Thorin Pendant is an elegant expression of modern sophistication. Thorin‰۪s Art Deco inspiration shimmers through its faceted glass shade, while brass gold fittings complete the look.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 17.25" W x 17.25" D x 30-102" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Clear Glass |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | PND4131A |
| Product UPC: | 195058276825 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $197.91
-65%$197.91
$69.27More Images


Safavieh Thorin Pendant - Brass Gold
Casting a rich shine in any interior, this Thorin Pendant is an elegant expression of modern sophistication. Thorin‰۪s Art Deco inspiration shimmers through its faceted glass shade, while brass gold fittings complete the look.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 17.25" W x 17.25" D x 30-102" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Clear Glass |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | PND4131A |
| Product UPC: | 195058276825 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Casting a rich shine in any interior, this Thorin Pendant is an elegant expression of modern sophistication. Thorin‰۪s Art Deco inspiration shimmers through its faceted glass shade, while brass gold fittings complete the look.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 17.25" W x 17.25" D x 30-102" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Clear Glass |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | PND4131A |
| Product UPC: | 195058276825 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























