
Safavieh Tarlon Pendant - Oil Rubbed Bronze
This Tarlon Pendant Light transforms the classic style of a standing floor lamp for smart overhead illumination. Tarlon features a timeless off white cotton drum shade held aloft by an oil rubbed bronze frame, making it ideal for casting a soft glow in any interior.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 20" W x 20" D x 17.25-47.25" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4112A |
| Product UPC: | 889048906211 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Tarlon Pendant - Oil Rubbed Bronze
This Tarlon Pendant Light transforms the classic style of a standing floor lamp for smart overhead illumination. Tarlon features a timeless off white cotton drum shade held aloft by an oil rubbed bronze frame, making it ideal for casting a soft glow in any interior.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 20" W x 20" D x 17.25-47.25" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4112A |
| Product UPC: | 889048906211 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Tarlon Pendant Light transforms the classic style of a standing floor lamp for smart overhead illumination. Tarlon features a timeless off white cotton drum shade held aloft by an oil rubbed bronze frame, making it ideal for casting a soft glow in any interior.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 20" W x 20" D x 17.25-47.25" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4112A |
| Product UPC: | 889048906211 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























