
Safavieh Suzie 58.25-Inch H Sphere Floor Lamp - Black
Seven black metal orbs for a curving and graphic motif in the transitional Susie Sphere floor lamp. With its white textured cotton drum shade, Suzie will make a strong statement used in pairs in any room, or as a reading light beside a cozy armchair.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 58.25" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4300A |
| Product UPC: | 683726405955 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $330.82
-65%$330.82
$115.79More Images


Safavieh Suzie 58.25-Inch H Sphere Floor Lamp - Black
Seven black metal orbs for a curving and graphic motif in the transitional Susie Sphere floor lamp. With its white textured cotton drum shade, Suzie will make a strong statement used in pairs in any room, or as a reading light beside a cozy armchair.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 58.25" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4300A |
| Product UPC: | 683726405955 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Seven black metal orbs for a curving and graphic motif in the transitional Susie Sphere floor lamp. With its white textured cotton drum shade, Suzie will make a strong statement used in pairs in any room, or as a reading light beside a cozy armchair.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 58.25" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4300A |
| Product UPC: | 683726405955 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























