
Safavieh Sutton Place 3 Light Brass 10-Inch Dia Pendant - Brass
åÊGraceful and delicately proportioned, the Sutton Place small pendant updates classic style with its chandelier within a glass lantern design.åÊ Crafted of steel and brass in a pretty brass finish, this fixture shines in traditional and transitional rooms.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 9.875 " W x 9.875" D x 18.5 - 90.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Steel/Brass |
| Product Metal Finish: | Brass |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4219A |
| Product UPC: | 683726361190 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Sutton Place 3 Light Brass 10-Inch Dia Pendant - Brass
åÊGraceful and delicately proportioned, the Sutton Place small pendant updates classic style with its chandelier within a glass lantern design.åÊ Crafted of steel and brass in a pretty brass finish, this fixture shines in traditional and transitional rooms.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 9.875 " W x 9.875" D x 18.5 - 90.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Steel/Brass |
| Product Metal Finish: | Brass |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4219A |
| Product UPC: | 683726361190 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
åÊGraceful and delicately proportioned, the Sutton Place small pendant updates classic style with its chandelier within a glass lantern design.åÊ Crafted of steel and brass in a pretty brass finish, this fixture shines in traditional and transitional rooms.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 9.875 " W x 9.875" D x 18.5 - 90.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Steel/Brass |
| Product Metal Finish: | Brass |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4219A |
| Product UPC: | 683726361190 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























