
Safavieh Sultan Jeweled 3 Light Bronze 13.5-Inch Dia Pendant - Dark Bronze
Inspired by the lavish interiors that outfit Dubai‰۪s most indulgent five-star hotel, this contemporary bejeweled 3 light adjustable pendant lamp is a gem. Its tiers of colored crystals and warm metallic finish radiate the luxury of modern exotic style.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 13.5" W x 13.5" D x 18.25-90.25" H |
| Product Lamp Color: | Dark Bronze/Amber |
| Product Material: | Acrylic/Iron |
| Product Metal Finish: | Bronze/Dark Bronze |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4496A |
| Product UPC: | 889048179608 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $149.08
-65%$149.08
$52.18More Images


Safavieh Sultan Jeweled 3 Light Bronze 13.5-Inch Dia Pendant - Dark Bronze
Inspired by the lavish interiors that outfit Dubai‰۪s most indulgent five-star hotel, this contemporary bejeweled 3 light adjustable pendant lamp is a gem. Its tiers of colored crystals and warm metallic finish radiate the luxury of modern exotic style.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 13.5" W x 13.5" D x 18.25-90.25" H |
| Product Lamp Color: | Dark Bronze/Amber |
| Product Material: | Acrylic/Iron |
| Product Metal Finish: | Bronze/Dark Bronze |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4496A |
| Product UPC: | 889048179608 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the lavish interiors that outfit Dubai‰۪s most indulgent five-star hotel, this contemporary bejeweled 3 light adjustable pendant lamp is a gem. Its tiers of colored crystals and warm metallic finish radiate the luxury of modern exotic style.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 13.5" W x 13.5" D x 18.25-90.25" H |
| Product Lamp Color: | Dark Bronze/Amber |
| Product Material: | Acrylic/Iron |
| Product Metal Finish: | Bronze/Dark Bronze |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4496A |
| Product UPC: | 889048179608 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























