
Safavieh Stefan Floor Lamp - Brass
Inspired by gorgeous vintage treasures in a Milan gallery, this contemporary floor lamp updates any living room with style and character. Crafted with black lantern-style shade, designers love the retro flair of its graceful gold curves and clean lines.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 21" W x 15.8" D x 68" H |
| Product Lamp Color: | Brass/Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/ Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | FLL4046A |
| Product UPC: | 889048618275 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Stefan Floor Lamp - Brass
Inspired by gorgeous vintage treasures in a Milan gallery, this contemporary floor lamp updates any living room with style and character. Crafted with black lantern-style shade, designers love the retro flair of its graceful gold curves and clean lines.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 21" W x 15.8" D x 68" H |
| Product Lamp Color: | Brass/Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/ Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | FLL4046A |
| Product UPC: | 889048618275 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by gorgeous vintage treasures in a Milan gallery, this contemporary floor lamp updates any living room with style and character. Crafted with black lantern-style shade, designers love the retro flair of its graceful gold curves and clean lines.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 21" W x 15.8" D x 68" H |
| Product Lamp Color: | Brass/Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/ Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | FLL4046A |
| Product UPC: | 889048618275 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























