
Safavieh Starburst Sputnik 20 Light Chrome 31-Inch Dia Pendant - Chrome
The ultimate collector‰۪s item, this vintage-inspired sputnik 20 light adjustable pendant lamp transforms any space with its character and high style. Its sleek polished metal lends the aesthetic prowess of modern sculpture while providing a gentle glow.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 31" W x 31" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 20 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4495A |
| Product UPC: | 889048179585 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $385.42
-65%$385.42
$134.90More Images


Safavieh Starburst Sputnik 20 Light Chrome 31-Inch Dia Pendant - Chrome
The ultimate collector‰۪s item, this vintage-inspired sputnik 20 light adjustable pendant lamp transforms any space with its character and high style. Its sleek polished metal lends the aesthetic prowess of modern sculpture while providing a gentle glow.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 31" W x 31" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 20 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4495A |
| Product UPC: | 889048179585 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The ultimate collector‰۪s item, this vintage-inspired sputnik 20 light adjustable pendant lamp transforms any space with its character and high style. Its sleek polished metal lends the aesthetic prowess of modern sculpture while providing a gentle glow.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 31" W x 31" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 20 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4495A |
| Product UPC: | 889048179585 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























