
Safavieh Sophia 59.75-Inch H Floor Lamp - Nickel
Inspired by the clean lines and geometric details of mid-century modern style, the Sophia floor lamp is an ideal upgrade for any transitional room. Its metal base boasts a sleek nickel finish that is perfectly paired with a crisp white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 59.75" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4329A |
| Product UPC: | 683726437789 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $114.71
-65%$114.71
$40.15More Images


Safavieh Sophia 59.75-Inch H Floor Lamp - Nickel
Inspired by the clean lines and geometric details of mid-century modern style, the Sophia floor lamp is an ideal upgrade for any transitional room. Its metal base boasts a sleek nickel finish that is perfectly paired with a crisp white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 59.75" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4329A |
| Product UPC: | 683726437789 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the clean lines and geometric details of mid-century modern style, the Sophia floor lamp is an ideal upgrade for any transitional room. Its metal base boasts a sleek nickel finish that is perfectly paired with a crisp white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 59.75" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4329A |
| Product UPC: | 683726437789 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























