
Safavieh Senya Pendant - Natural
Tradition gets a tropical upgrade in this stunning Senya Pendant. Emanating the vibes of a breezy Caribbean cabana, Senya‰۪s open drum shade in natural rattan casts a warm glow in any contemporary interior.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14.5" W x 14.5" D x 11.5-191.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4127A |
| Product UPC: | 195058175197 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $100.98
-65%$100.98
$35.34More Images


Safavieh Senya Pendant - Natural
Tradition gets a tropical upgrade in this stunning Senya Pendant. Emanating the vibes of a breezy Caribbean cabana, Senya‰۪s open drum shade in natural rattan casts a warm glow in any contemporary interior.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14.5" W x 14.5" D x 11.5-191.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4127A |
| Product UPC: | 195058175197 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tradition gets a tropical upgrade in this stunning Senya Pendant. Emanating the vibes of a breezy Caribbean cabana, Senya‰۪s open drum shade in natural rattan casts a warm glow in any contemporary interior.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14.5" W x 14.5" D x 11.5-191.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4127A |
| Product UPC: | 195058175197 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























