
Safavieh Saul Pendant - Dark Grey
Add charm and grace to any kitchen or dining room with this contemporary pendant. Designed to offer function and beauty, its classic style instantly upgrades any space with its lovely clear glass shade and deluxe brass and gold finish. Designers use it in pairs.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 16.5-46.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Dark Grey/Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | PND4070A |
| Product UPC: | 889048599147 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $83.85
-65%$83.85
$29.35More Images


Safavieh Saul Pendant - Dark Grey
Add charm and grace to any kitchen or dining room with this contemporary pendant. Designed to offer function and beauty, its classic style instantly upgrades any space with its lovely clear glass shade and deluxe brass and gold finish. Designers use it in pairs.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 16.5-46.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Dark Grey/Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | PND4070A |
| Product UPC: | 889048599147 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add charm and grace to any kitchen or dining room with this contemporary pendant. Designed to offer function and beauty, its classic style instantly upgrades any space with its lovely clear glass shade and deluxe brass and gold finish. Designers use it in pairs.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 16.5-46.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Dark Grey/Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | PND4070A |
| Product UPC: | 889048599147 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























