
Safavieh Sarella Flush Mount - Gold
Reminiscent of glamorous Old Hollywood galas, this Sarella Flush Mount abounds with breathtaking star quality. Sarella‰۪s shimmering brass base provides the perfect counterpart to its strands of tapered crystals that artfully create its shade, making Sarella unforgettably lavish.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | FLU4094A |
| Product UPC: | 195058360630 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $143.65
-65%$143.65
$50.28More Images


Safavieh Sarella Flush Mount - Gold
Reminiscent of glamorous Old Hollywood galas, this Sarella Flush Mount abounds with breathtaking star quality. Sarella‰۪s shimmering brass base provides the perfect counterpart to its strands of tapered crystals that artfully create its shade, making Sarella unforgettably lavish.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | FLU4094A |
| Product UPC: | 195058360630 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reminiscent of glamorous Old Hollywood galas, this Sarella Flush Mount abounds with breathtaking star quality. Sarella‰۪s shimmering brass base provides the perfect counterpart to its strands of tapered crystals that artfully create its shade, making Sarella unforgettably lavish.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | FLU4094A |
| Product UPC: | 195058360630 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























